Year | Recipient | Affiliation |
2019 | Julia Brantsen, 1st Place | Texas A&M University |
| Dariana Pronin, 2nd Place | Technical University of Munich |
| Jingfan Chen, 3rd Place | Purdue University |
| Xiaowei Zhang, 4th Place | Purdue University |
| | |
2018 | Emma Jacobson, 1st Place | Montana State University |
| Ana Maria Magallanes Lopez, 2nd Place | North Dakota State University |
| Leigh Schmidt, 3rd Place | Purdue University |
| Anke Boeswetter, Finalist | Technical University of Munich |
| Sabina Jakobi, Finalist | Technical University of Munich |
| | |
2017 |
Shreeya Ravisankar, 1st Place | Texas A&M University |
| Shuxiang Liu, 2nd Place | Washington State University |
|
Jose Bonilla, 3rd Place | Purdue University |
| Claudia Vogel, Finalist | German Research Center for Food Chemistry |
|
Thanh P. Vu, Finalist | University of Massachusetts |
| Ghanendra Gartaula, Finalist | The University of Queensland |
| | |
2016 | Luis Sabillon, 1st Place | University of Nebraska-Lincoln |
| Cassie Anderson, 2nd Place | North Dakota State University |
| Jessica Murray, 3rd Place | Washington State University |
| Audrey Girard, Finalist | Texas A&M University |
| Kathrin Schalk, Finalist | Deutsche Forschungsanstalt für Lebensmittelchemie |
| Yunus Tuncil, Finalist | Purdue University |
| | |
2015 | Maneka Malalgoda, 1st Place | North Dakota State University |
| Derrick Amoako, 2nd Place | Texas A&M University |
| Mariana Perez Herrera, 3rd Place | University of Alberta |
| Rui Liu, Finalist | Chinese Academy of Agriculture Sciences |
| Michael Joseph, Finalist | Kansas State University- Grain Science and Industry, |
| Tiya Zhou, Finalist | Kansas State University - Food Science Institute |
| | |
2014 | Mihiri Marini Mendis, 1st Place | North Dakota State University |
| Monika Schaffarczyk, 2nd Place | German Research Center for Food Chemistry |
| Dorothy A. Herrman, 3rd Place | Texas A&M University |
| Syed Zameer Hussain, Finalist | Punjab Agricultural University |
| Jakob D. Kammeraad, Finalist | Montana State University |
| Christoph Verheyen, Finalist | Technische Universitat Munchen |
| | |
2013 | Daniel Erickson, 1st Place | Purdue University |
| Steven Hystad, 2nd Place | Montanta State University |
| Theresa Walter, 3rd Place | German Research Center for Food Chemistry |
| Julie Darly-Kindelspire, Finalist | South Dakota State University |
| Elena de la Pena, Finalist | North Dakota State University |
| Haiyan Zhao, Finalist | Institute of Agro-Products Science & Technology, CAAS |
| | |
2012 | Madhuvanti Kale, 1st Place | Purdue University |
| Frederico Barros, 2nd Place | Texas A&M University |
| Katharina Konitzer, 3rd Place | Techinical University of Munich |
| Lauren Brewer, Finalist | Kansas State University |
| Liesbeth Derde, Finalist | KU Leuven |
| Mihiri Mendis, Finalist | North Dakota State University |
2011 | Leonnard Ojwang, 1st Place | Texas A&M University |
| Daniel Ramseyer, 2nd Place | ConAgra Mills (formerly at Washington State University) |
| Byung-Hoo Lee, 3rd Place | Purdue University |
| Hyma Gajula, Finalist | Kansas State University |
| Elena Lutz, Finalist
| German Research Center for Food Chemistry |
| Sandra Mandato, Finalist | UMR IATE |
| | |
2010 | George Ondier, 1st Place | University of Arkansas |
| Jung Sun Hong, 2nd Place | University of Idaho |
| Reetta Kivela, 3rd Place | University of Helsinki |
| Leva Alaunyte, Finalist | Manchester Metropolitan University |
| Hongxin Jiang, Finalist | Iowa State University |
| Nisha Aravind, Finalist | University of New England |
| | |
2009 | Sean Finnie, 1st Place | Kansas State University |
| Liyi Yang, 2nd Place | Texas A&M University |
| Stephanie Moriartey, 3rd Place | University of Alberta |
| Catrin Tyle, Finalist | University of Minnesota |
| Moustafa Saad, Finalist | Universite Montpellier |
| Sindhu Nair, Finalist | Washington State University |
| | |